Reklama
ČSÚ: Ceny nových i starších bytů koncem loňského roku dál klesaly

ČSÚ: Ceny nových i starších bytů koncem loňského roku dál klesaly

16. 3. 2012

Tržní ceny starších i nových bytů v závěru loňského roku nadále klesaly, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Prodejní ceny starších bytů se meziročně snížily o 4,3 procenta. Novostavby, jejichž ceny sledují statistici zatím jen v Praze, zlevnily o 2,9 procenta.


„Zatímco pokles cenové hladiny nových bytů byl v loňském roce dán především skutečností, že na pražský trh byly uváděny zejména projekty v nižší cenové úrovni 40 000 až 45 000 korun za metr čtvereční, za poklesem takzvaných second-handových bytů stojí především vyšší flexibilita individuálních prodávajících,“ řekl ČTK analytik poradenské společnosti Jones Lang LaSalle Ondřej Novotný.
Například starší dvoupokojový cihlový byt v Praze-Nuslích s plochou 45 metrů čtverečních je nyní o 60 000 korun levnější než před rokem, stojí 1,99 miliónu korun, uvedla jako příklad realitní makléřka společnosti Century 21 Bonus Praha Barbora Merknerová. To odpovídá snížení cen o 3 procenta.
Ještě výrazněji podle makléřky klesly ceny některých nových bytů. „U některých developerských projektů letos došlo na začátku roku k výrazným slevám až o 14 procent,“ sdělila Merknerová. Například nový dvoupokojový byt o 60 čtverečních metrech v luxusním žižkovském projektu Central Park zlevnil meziročně asi o 13 procent na 4,5 miliónu korun.
Ve srovnání s průměrem roku 2008 byly podle statistiků novostavby v hlavním městě levnější na konci loňského roku o 4,8 procenta. V případě starších bytů potom ve srovnání se základnou třetího čtvrtletí 2009 ceny klesly o 8,3 procenta.
V mimopražských regionech se ceny staršího bydlení v posledním čtvrtletí 2011 meziročně snížily o 4,6 procenta. V Praze starší byty ve stejném období ve srovnání s předešlým rokem zlevnily o 3,2 procenta.
„V letošním roce očekáváme další pokles cen nových bytů na úrovni okolo 3 procent s tím, jak bude na trh uváděn větší počet bytů v nižší cenové úrovni,“ poznamenal odborník z Jones Lang LaSalle. „U starších bytů mírný cenový pokles očekáváme i v letošním roce, méně výrazný ve větších krajských městech,“ dodal Novotný.
U nových bytů sledují statistici vývoj realizovaných cen zatím jen v Praze, protože pro zbytek republiky chybí dostatek údajů. Statistický úřad upozornil na to, že metodika i pro sledování cen starších bytů je stále ve vývoji, a čísla tak ještě může revidovat. Meziroční indexy cen nových bytů mají statistici k dispozici od roku 2009, v případě starších bytů jsou celostátní meziroční údaje od třetího čtvrtletí 2010.
 
Čísla o vývoji cen bytů zveřejnil v úterý také brněnský Institut regionálních informací (IRI), který dlouhodobě sleduje ceny nemovitostí v Česku. Podle informací této firmy ceny starších bytů ve většině krajských měst dále klesají. Výjimkou jsou Pardubice, Plzeň a Zlín, kde ceny spíše stagnují, a také v Brně se ceny za poslední tři měsíce nezměnily vůbec. Tržní nájemné se ve většině krajských měst za poslední tři měsíce nepatrně zvýšilo, oznámil IRI.
zpráva ČTK


Katalog produktů

Komentáře ke článku

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekPřihlášení
Reklama

DŮM A BYT

Stop nepříjemným pachům na toaletě

MODERNÍ BYT

Flaušová stolička a pohovka inspirovaná vakem

MŮJ DŮM

Jak využít dešťovou vodu pro zahradu?

STAVBA WEB.CZ

Podlipný Sladký architekti: Vila Augustus - nízkoenergetický bytový dům

 

Redakční systém WebRedakce
NETservis s.r.o. © 2014

© Business Media, s. r. o., 2007–2010
Mapa webu   XML Sitemap  RSS kanál